Drzewko bonsai do domu
Sztuka bonsai jest techniką formowania miniaturowych drzewek w warunkach domowych. Przyjęło się, że posiadanie żywego bonsai wymaga opanowania skomplikowanych metod jego przycinania i pielęgnacji. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z chęci posiadania swojego egzemplarza w domu. Na szczęście istnieje alternatywa w postaci sztucznego drzewka bonsai. W tym artykule opowiem o metodach jego tworzenia. Dowiesz się także dlaczego sztuczne bonsai znacznie przewyższa Twoje wyobrażenie o jego wyglądzie.
Sztuczne bonsai, czyli plastikowe?
Niestety taki obraz utrwalił się w zbiorowej wyobraźni. Oczywiście tego typu produkty nadal można znaleźć w sprzedaży. Ich jakość jest różna, w zależności od poziomu dopracowania szczegółów. Z bliska jednak nawet najdroższe bonsai wykonane z tworzyw sztucznych będą wyglądać nienaturalnie. Dodatkowo, takie drzewka są nieekologiczne, co w związku z rosnącą świadomością konsumentów stawia je na przegranej pozycji.
Idealnym rozwiązaniem jest więc sztuczne drzewko bonsai, ale wykonane wyłącznie z naturalnych materiałów. Mimo, że nie jest żywe i nie rośnie to do złudzenia przypomina żywą roślinę. W Japonii technika wytwarzania sztucznych bonsai ma nawet swoją nazwę – bonsai zokei. Wykorzystuje się do tego celu drewno, fragmenty kory, kamienie, stabilizowany mech, sztuczne liście lub igły, a także masę plastyczną, druty i papier ryżowy. W sprzedaży można znaleźć drzewka różnej wielkości i pokroju, liściaste, iglaste, a także pokryte kwiatami. Ze względu na dużą dbałość o detale, proces tworzenia jednego okazu zajmuje japońskim rzemieślnikom nawet tydzień.
Drzewka bonsai Paprotarium
Do moich drzewek podchodzę równie perfekcyjnie. Jestem zdania, że dopracowane szczegóły budują realistyczny obraz całości. Dążę do tego, by sztuczne drzewka bonsai wykonane przeze mnie zaskakiwały naturalnym wyglądem i były trudne do odróżnienia od żyjących okazów nawet z bliska. W odróżnieniu od japońskich mistrzów, nie używam żadnych sztucznych komponentów, a w szczególności żadnych plastikowych igieł ani liści. Do tworzenia drzewek używam wyłącznie naturalnych materiałów, takich jak mech, liście czy kwiaty, które poddane były procesowi stabilizacji. Polega on na zastąpieniu soków roślinnych roztworem na bazie gliceryny, który ma właściwości konserwujące. Rośliny stabilizowane nie są już żywe i nie rosną, ale zachowują swój atrakcyjny wygląd do 10 lat. Taką samą trwałością charakteryzują się zatem drzewka wykonane z ich użyciem.
Pielęgnacja drzewka bonsai
Sztuczne bonsai wykonane z naturalnych materiałów jest całkowicie bezobsługowe. Oznacza to, że nie musisz (a nawet nie powinieneś) go podlewać, ani przycinać. Możesz również ulokować je w miejscu zupełnie pozbawionym światła słonecznego. Ze względu na możliwość odbarwienia lub wysuszenia mchu i innych roślin stabilizowanych, z których drzewko jest wykonane, unikaj stawiania go w bezpośrednim zasięgu padania promieni słonecznych oraz przy wylocie gorącego lub zimnego powietrza oraz tuż przy kaloryferze.
W artykule dotyczącym mchu w doniczkach (znajdziesz go tutaj) pisałam na temat mitu, jaki narósł wokół mchu stabilizowanego. Chodzi o jego rzekomą antystatyczność, czyli brak przyciągania kurzu. Niestety żaden gatunek mchu ani roślin stabilizowanych nie posiada takich magicznych właściwości. Dlatego sztuczne drzewka bonsai wykonane z roślin stabilizowanych również mogą się zakurzyć, tak jak kurzy się każda żywa roślina doniczkowa, która stoi w mieszkaniu. Nie stanowi to jednak większego problemu, gdyż moje drzewka wykonane są w taki sposób, aby można je było dotykać, a także delikatnie przecierać. Pamiętaj jednak, aby zawsze robić to bez użycia wody. W przypadku czyszczenia drzewek wykonanych z amarantusa i jałowca najlepiej sprawdzi się miotełka do kurzu.
Zajrzyj do galerii moich drzewek i wybierz egzemplarz dla siebie :)